Az Görme; normal gözlükler, kontakt lensler ile görmeniz artırılamıyorsa sizde az görme mevcut demektir. Daha çok yaşlı kimselerde olmasına rağmen her yaşta az görme meydana gelebilir. Doğumdan varolan bozukluklar, kalıtsal hastalıklar, yaralanmalar, şeker hastalığı, glokom, katarakt ve yaşlanma az görmeye yol açabilir. En yaygın sebebi gözün sinir tabakasının bir hastalığı olan maküla dejenerasyonudur.
Az görenlere yardımcı gözlük ve cihazlar,Büyütücü gözlükler, teleskopik uzak ve yakın gözlükler uzman doktorlar tarafından önerilmektedir.

Az görenlere yardımcı özel gözlük camları.Düşük görüş yardımcı araçları olarak  günlük işlerini gerçekleştirme ve yaşamlarını daha verimli kılma olanağı sağlar.

Gözlük camları; güneş ışınlarından, tv, bilgisayar ekranı gibi yapay ışık kaynaklarından meydana gelen zararlı mavi ışıkları emerek yüksek düzeyde koruma sağlar.

Az gören ,çeşitli göz hastalıkları ve ışıga karşı aşırı duyarlı gözlere özel üretilen gözlük camları,özel teloskopik gözlükler ve dijital yardımcı cihazlar kullanılmaktadır. 

Özel gözlük camları çeşitli renkte ve koyulukta olup ,bazı göz hastalıklarda  görme keskinliği ve kontrast  yaptığından  dolayı şiddetle tavsiye edilir.